FESS műtét - Funkcionális Endoszkópos Sinus Műtét
A FESS műtét az orrmelléküregekben kialakult betegségek kezelésére szolgál, amely egy modern, minimálisan invazív, gyors felépülést és rövid gyógyulási időt biztosító műtéti eljárás.
Főként olyan esetekben alkalmazandó, ha krónikus gyulladás, vagy polipózis áll fent és a gyógyszeres kezelés nem hozza meg a kívánt eredményt.
Anatómiai áttekintés, a polipok és az orrmelléküreg-gyulladás kialakulása
Az orrmelléküreg-rendszer három páros (arcüreg – sinus maxillaris, homloküreg – sinus frontalis, rostasejtek) és egy páratlan (iköböl) üregből épül fel. A rendszer mindegyik tagja levegővel teli, belsejüket egy vékony nyálkahártya béleli. Ebben az esetben a nyálkahártya – hasonlóan az orrüreg hámjához – egy csillószőrös hám, amely váladékot termel. Ha a melléküreg előtt elhelyezkedő infundibulum beszűkül, vagy elzáródik, akkor a folyamatosan termelődő váladék nem tud kiürülni, amelynek hatására pangás, vagy bakteriális fertőzés alakulhat ki.
Az orrüreg felől nátha, vagy akár foghúzás következtében, ritkább esetekben sérülés hatására, vagy a véráram segítségével is juthat fertőzés a melléküregbe. (Nátha esetében a váladék kiürül, így nem alakul ki önálló gyulladás.)
A melléküreg elzáródását okozhatják orrpolipok is, amelyek szőlő vagy könnycsepp formájú, polipra hasonlító képződmények. A vizenyős, kocsonya állagú, jóindulatú elváltozások kialakulhatnak allergia, asztma, gyógyszerérzékenység, bizonyos immunbetegségek, illetve a krónikus orrmelléküreg-gyulladás (sinusitis) esetén is.
Az orrpolip és az (idült) krónikus orrmelléküreg-gyulladás tünetei
A kisebb orrpolipok akár tünetek nélkül is jelentkezhetnek, azonban a nagyobb képződmények orrdugulást, a szaglás elvesztését, orrfolyást, légzési nehézségeket és gyulladásos panaszokat is okozhatnak.
Az orrmelléküreg-gyulladás akkor válik krónikussá, ha a gyulladás legalább három hónapig áll fenn és nem reagál a gyógyszeres kezelésre. A krónikus gyulladás során az orrmelléküregek nyálkahártyájában a gyulladásos sejtek elszaporodnak, a nyálkahártya megvastagodik és gyakran gennyes váladék képződik. A gyulladás során gyakori tünet az orrdugulás, orrfolyás, garati váladékcsorgás, arcfájdalom, fejfájás és a bronchiális asztma.
Mikor szükséges az endoszkópos orrmelléküreg-műtét?
A sebészeti beavatkozás leggyakrabban krónikus sinusitis és polipózis fennállása esetén szükséges. Ritkább esetekben a melléküreg egyéb anatómiai eltérései, a szemre, arcra és agyra terjedő melléküreg gyulladások, orr és melléküreg daganatok, az orrba szivárgó agyi folyadék és a könnycsatorna elzáródása is indokolttá teszik.
A műtét szükségessége minden esetben az orvos szakmai mérlegelésén alapul. A döntés meghozatalakor figyelembe veszi a beteg általános egészségi állapotát, a betegség súlyosságát és az egyéb kockázati tényezőket is. Ezek közé tartozhatnak például a beteg életkora, meglévő krónikus betegségei, életmódbeli szokásai, valamint az esetleges gyógyszerérzékenységek. Az átfogó állapotfelmérés segíti az orvost abban, hogy a beteg számára legbiztonságosabb és leghatékonyabb kezelési lehetőséget válassza.
Az endoszkópos orrmelléküreg műtét előkészületei
A FESS műtét elsődleges célja a légáteresztést akadályozó elváltozás eltávolítása az orrlégzés javítása és az egyéb tünetek megszüntetése érdekében. A beavatkozást endoszkópos úton az orrjáraton keresztül, vágás nélkül végzi el a sebész.
A műtét előtt szükség van egy fül-orr-gégészeti vizsgálatra, amely kiegészül egy speciális képalkotó vizsgálattal (orrmelléküreg-CT), allergiavizsgálattal, fogászati góckutatással. Érdemes továbbá tüdőgyógyásszal (pulmonológussal), és gasztroenterológussal konzultálni az egyéb betegségek kizárása érdekében.
A műtétet megelőző 2 hétben, valamint az utána következő 4 hét ideje alatt szigorúan tilos dohányozni. Hasonlóképp el kell hagyni a véralvadásgátló hatású szerek szervezetbe juttatását, mivel a dohányzás mellett azok is hátráltatják a gyógyulást.
Az endoszkópos orrmelléküreg műtét érzéstelenítési formáját, azaz, hogy a műtét altatásban, vagy helyi érzéstelenítésben végzik, a beteg és a sebész közösen dönti el.
Az orrmelléküreg és orrpolip műtét menete
A beavatkozás jellemzően 30-90 percet vesz igénybe, az eljárás során nincs szükség külső bőrmetszésre.
A műtéti beavatkozás endoszkópos úton történik, azaz a sebész egy speciális optikai eszköz (endoszkóp) segítségével felméri az orrüreg és a melléküregek állapotát. A műtét során a sebész a szem folyamatos ellenőrzése mellett mikrosebészeti eszközökkel megnyitja a rostasejteket, eltávolítja a gyógyulásra képtelen nyálkahártyát és az esetleges polipokat. Ezt követően kitágítja az orrüreg és az arcüreg közötti természetes nyílásokat. Ha a műtét végén orrvérzés jelentkezik, akkor tampon kerül az orrba.
Amennyiben az orrsövény és az orrkagyló elváltozásai gátolják az endoszkóp bevezetését, orrsövény-plasztika, illetve az orrkagyló kisebbítése is szükségessé válhat.
Arcüregi endoszkópia esetén az arcüreg oldalsó csontos falán keresztül vezeti be a sebész az endoszkópot, majd ezután kerül sor az esetleges polipok eltávolítására és egyéb sebészi beavatkozások elvégzésére.
Szövődmények és mellékhatások
A FESS műtét kapcsán kivitelezett egyszerű beavatkozások után 1-2 óráig jelentkezhet vérzés, amelyet az orr elé helyezett kötés fog fel. Néhány órával a műtét után könnyezés és fejfájás is felléphet.
A műtét eredményeként néhány napig orrdugulás és orrfolyás jelentkezhet, amennyiben orrtampon került felhelyezésre, mérsékelt vagy közepes mértékű fájdalmat érezhet.
Ritkább esetekben szövődményként előfordulhat a szemüreg bevérzése, amely a szemkörüli szövetek lilás duzzanataként jelentkezik.
Asztmás betegben fulladásos roham léphet fel a műtét után, ha az asztma nem megfelelően, vagy egyáltalán nem kezelt.
Az orrmelléküreg és orrpolip műtétek általános veszélyei (kóros vérzés, lázas állapot, allergia stb.) nagyon ritkák a beavatkozások alatt és után.
FESS műtét utáni kezelés
A műtétet követő néhány napban az érintett terület fájdalmas és duzzadt lehet, amely fájdalomcsillapítóval enyhíthető. Az első kontrollvizsgálaton egy nazális tisztító kezelés szükséges, amely megakadályozza az esetleges fertőzéseket és letapadásokat.
Kiegészítő kezelésként a szakorvos előírhatja orrolaj, kenőcs, vagy orröblögető használatát.
A műtét utáni napokban kerülni kell az orrfújást, valamint a fizikai megterhelést jelentő tevékenységeket, nem szabad nehezet emelni, illetve sportolni.
A beavatkozás után két-három hétig javasolt a pihenés.
Q&A
Mit jelent a FESS műtét?
A FESS, azaz funkcionális endoszkópos sinus sebészeti műtét egy minimálisan invazív, gyors felépülést és gyógyulást biztosító beavatkozás, amelyet endoszkóp segítségével végeznek el.
Mi történik a FESS műtét alatt?
A sebész egy speciális optikai eszköz (endoszkóp) segítségével felméri az orrüreg és a melléküregek állapotát, eltávolítja a gyógyulásra képtelen nyálkahártyát és az esetleges polipokat, valamint kitágítja az orrüreg és az arcüreg közötti természetes nyílásokat.
Milyen elváltozásokat távolítanak el a FESS-ben?
Az endoszkóp segítségével behatolnak az orrba, majd finom eszközöket helyeznek az endoszkóp mellé, hogy segítségével eltávolítsák a csontokat, a beteg szöveteket vagy a polipokat, amelyek elzárhatják az orrmelléküregeket.
Mennyi időt igényel a FESS műtét utáni gyógyulás?
A beavatkozás általában 1 napos kórházi tartózkodást igényel, két-három hétig pihenés javasolt. Az eseménytelen gyógyulás időtartalma általában 7-10 nap.
Melyek lehetnek a FESS műtét utáni szövődmények?
A műtétek általános veszélyei (kóros vérzés, lázas állapot, allergia stb.) nagyon ritkák a beavatkozások alatt és után. Néhány napig orrdugulás és orrfolyás jelentkezhet, amennyiben orrtampon került felhelyezésre, mérsékelt vagy közepes mértékű fájdalmat érezhet.
Mi a különbség a FESS műtét és az orrsövény-plasztika között?
A szeptoplasztika, azaz orrsövény-plasztika általában az orrsövény-ferdülés miatt kialakuló gátolt orrlégzést szünteti meg. A beavatkozáshoz műtéti bemetszés szükséges, a felépülési idő orrsövényplasztika esetén több hónap is lehet. A FESS műtét egy endoszkóp segítségével elvégzett műtét, amely nem igényel műtéti bemetszést.
Bejelentkezés
Az alábbi elérhetőségek egyikén tudja velünk felvenni a kapcsolatot.