Fültőmirigy műtét

Fültőmirigy, azaz parotis műtét rendellenesség esetén

Parotis műtétre több esetben is szükség lehet. Gyakori fültőmirigy-gyulladások esetén segíthet meggátolni a további gyulladások kialakulását, hosszabb távon pedig segít megelőzni a probléma fokozódását, javítja a komfortérzetet.

A műtét rosszindulatú, illetve jóindulatú daganatok kialakulásakor elengedhetetlen. Ha a daganat rosszindulatú, a rákos szövetek maradéktalan kimetszésére van szükség.

A fültőmirigy szerepéről és fontosságáról

A fültőmirigy a legfontosabb nyálmirigy, amely közvetlenül a fül előtt helyezkedik el. Elsődleges feladata, hogy a nyál termelésével hatékonyan elősegítse a szájüregben az étel emésztését.

A parotis által képződött nyál két kisebb vezetéken keresztül jut a szájüregbe a felső fogsor magasságában. A nyáltermelés mellett azért is lényeges a fültőmirigyek problémamentes működése, mert az állományában fut az arcideg, amely az arc mimikai mozgásáért felel.

Mi utalhat a parotis rendellenességére?

A fültőmirigy rendellenességére utaló jel lehet, ha a fül előtt, illetve az állkapocs szöglet mögött vagy alatt korábban nem észlelt duzzanatot tapintunk és látunk. Az esetek zömében a duzzanat fájdalmatlan és lassan növekszik, de kialakulhat hirtelen is.

Szélsőséges helyzetekben előfordulhat, hogy az egyik oldalon az arcfél mozgása hirtelen vagy fokozatosan megszűnik és lebénul. Ennek oka lehet, hogy a fültőmirigy állományában kívülről nem látható jó- vagy rosszindulatú daganat növekszik.

Ha a mirigy területén bármilyen rendellenességet tapasztalunk, mielőbb fel kell keresni a klinika fül-orr-gégészeti részlegét.

Milyen tünetek jelzik a fültőmirigy daganatot?

Gyakori tünetnek számít a fül környékén tapasztalható:

  • kisebb vagy nagyobb mértékű fájdalomérzet;
  • kedvezőtlenebb esetben az arcidegbénulás;
  • a daganat felett lévő bőr egyenetlenné válhat;
  • valamint megnagyobbodhatnak a nyaki nyirokcsomók.

A kivizsgálás ultrahang segítségével történik, amit egy vékonytű-aspirációs citológia követ. Az eredményekből megállapítható, hogy a fültőmirigyben jó-, vagy rosszindulatú daganat növekszik.

A parotis műtét menete

A fültőmirigy daganat műtét jellemzően altatásban, illetve ritkább esetekben helyi érzéstelenítésben történik. A beavatkozás első lépése a fül előtt és alatt vezetett bőrmetszés, majd a daganat eltávolítása. A sebész a VII. agyideg elágazásait követve és az arcideget megkímélve távolítja el a daganatot a fültőmirigy egészében vagy részben a daganattal együtt.

Amennyiben szükséges, a műtét során a daganattal együtt nemcsak a fültőmirigy külső lebenyét, hanem a belső lebenyt is el kell távolítani. A sebvonalba egy gumidrén kerül beültetésre, amely a sebváladékot a külvilág felé vezeti.

Rosszindulatú daganat esetén gyakran a hetedik agyideget (faciális ideg) is fel kell áldozni. Ha a daganat jóindulatú, akkor alapvető prioritás a hetedik agyideg megkímélése, gondoskodva ezáltal a további arcmozgásról. 

A műtét végén a bőrt öltésekkel zárják.

Ritkább esetekben a fültőmirigy nyálkő, vagy hosszantartó fültőmirigy-gyulladás is indokolttá teheti a nyálmirigyünk műtéti eltávolítását.

A műtét szövődményei

Természetes műtét utáni állapotnak számít:

  • a műtéti területen tapasztalható fájdalom;
  • a kisebb vagy nagyobb helyi duzzanat kialakulása;
  • ritkább esetekben a seb területén fokozott váladéktermelődés alakulhat ki, akár komolyabb helyi duzzanatot, feszülést kiváltva;
  • illetve a műtéti területen a műtéti beavatkozás miatt átmenetileg az arc mozgása azonos oldalon elmaradhat.

A regeneráció időtartama egyénenként eltérő. Az arcon tapasztalható működészavar akár néhány hónapig is eltarthat. Ha a tumor eltávolítása szükségessé tette az arcideg egyes ágainak átvágását, úgy az arc mozgása maradandóan is károsulhat.

Arra is számíthatunk, hogy a műtéti terület több hónapig érzéketlen marad, vagy akár túlérzékeny is lehet.

Mennyi időt vessz igénybe a parotis műtét utáni felépülés?

A fültőmirigy műtét utáni bőrseb gyógyulása 7–10 napot vesz igénybe. A varratszedés is ekkor történik. A teljes panaszmentességhez jellemzően 3–4 hét szükséges. Amennyiben arcideg sérülés is történt, akkor több hónap alatt várható az arc mozgásának teljes visszatérése. Ehhez folyamatos arctorna és gyógyszeres, illetve elektromos utókezelés is kellhet.

Néhány dolog, amire ügyelni kell a beavatkozás után:

A sebet víz nem érheti, a műtéti terület fokozott tisztántartása szükséges. Kerülendő a nyaki vérbőség, azaz lehajolás, erős préselés, valamint nehéz tárgy emelése. Amennyiben gyulladásra, vagy vérömlenyre utaló jeleket látunk, fontos, hogy azonnal felkeressük a klinikát!

Q&A

Mi a parotitis?

A parotitis a fültőmirigyek duzzanata. A nyálmirigyek a fül és az állkapocs között helyezkednek el. A duzzanat oka lehet mumpsz, vírus, vagy herpesz is.

Mit jelent a fültőmirigy műtét?

A parotidektómia a fültőmirigy részleges vagy teljes eltávolítása. Az eljárás különböző okokból alkalmazandó, például gyakori gyulladásos állapot, veleszületett rendellenességek, vagy jó- és rosszindulatú daganatok.

Ki végzi a fültőmirigy-daganatok eltávolítását?

A daganatok eltávolítását minden esetben sebész végzi.

Meddig tart a parotis műtét?

A parotidektómia egy hosszabb műtét, ami három-négy órát is igénybe vehet. A beavatkozás olyan képzett sebészt igényel, aki képes azonosítani és megkímélni az arcidegeket a maradandó károsodás elkerülése érdekében.

Milyen szövődményei lehetnek a parotis műtétnek?

Műtét utáni fájdalom, kisebb, vagy nagyobb helyi duzzanat. Ritkább esetekben előfordulhat fokozott váladéktermelődés, valamint a területet érő mechanikai hatások miatt átmenetileg az arc mozgása azonos oldalon elmaradhat.

Bejelentkezés

Az alábbi elérhetőségek egyikén tudja velünk felvenni a kapcsolatot.