Pajzsmirigy műtét, pajzsmirigy eltávolítás
A pajzsmirigy műtét célja a pajzsmirigy betegségek eredményes kezelése. Ilyen rendellenesség lehet a pajzsmirigyen megjelenő elváltozás: csomó vagy duzzanat. A műtéti beavatkozást szintén indokolhatja a pajzsmirigy jóindulatú megnagyobbodása (golyva, göbös struma), illetve a rosszindulatú daganatos megbetegedés.
A pajzsmirigy megnagyobbodás kellemetlen tüneteket és akár életet veszélyeztető állapotot is eredményezhet. A megnagyobbodott pajzsmirigy nyomást gyakorolhat a környező szervekre, így akadályozva megfelelő működésüket.
Megoldást kínálhat a pajzsmirigyműtét abban az esetben is, ha a túlműködő pajzsmirigy túlságosan sok hormont termel.
Kiváltképp ajánlott a sebészi beavatkozás, ha a gyógyszeres vagy izotópos kezelés nem vezet eredményre.
A pajzsmirigy műtét lehetséges típusai
A rendellenesség típusához és előrehaladottságához mérten többféle műtéti beavatkozás kínálhat kézenfekvő megoldást. A szóba jöhető beavatkozások közötti döntést természetesen mindig szakorvossal folytatott konzultáció előzi meg.
A pajzsmirigy műtétek lehetséges típusai és azok lényege:
- Részleges pajzsmirigy eltávolítás
Abban az esetben indokolt, ha egy csomó, gyulladás vagy duzzanat kizárólag a pajzsmirigy egyik felét érinti. Így a beavatkozás csak az egyik lebeny (lobectomia) eltávolítására irányul. A fennmaradt rész azonban akár az összes funkcióját képes ellátni.
- Csaknem a teljes pajzsmirigy eltávolítása
A műtét keretei között majdhogynem a teljes a pajzsmirigy eltávolításra kerül, azonban a megmaradt rész megőrzi a pajzsmirigy működését. Bár a beavatkozást követően fennáll a pajzsmirigy-alulműködés kialakulásának esélye, viszont ez a napi szintű hormonpótlással könnyen orvosolható.
- Teljes pajzsmirigy eltávolítás
A műtét során a pajzsmirigy mellett a pajzsmirigyszövet is eltávolításra kerül. Abban az esetben szükséges, ha a csomók, a duzzanat vagy a gyulladás a pajzsmirigy egészére kihat, illetve rosszindulatú daganat képződött.
A pajzsmirigy műtét menete
A pajzsmirigy műtéti eltávolítása helyi érzéstelenítésben vagy altatásban történik. A sebész precíz vágást ejt a pajzsmirigy felett, majd a műtét jellegének megfelelően óvatosan eltávolítja a mirigy egy részét, vagy egészét. Rosszindulatú elváltozás esetén a nyaki nyirokcsomók eltávolítására is sor kerülhet.
Időtartamát tekintve a pajzsmirigy kettő, vagy több órát is igénybe vehet. Az eljárás komplex, kiemelt odafigyelést igénylő művelet, a pajzsmirigy kis mérete és a mellette elhelyezkedő idegek és mirigyek miatt.
A pajzsmirigy műtét kockázatai
Pajzsmirigy eltávolítás esetén a fentebb részletezett tünetek hatékonyan enyhíthetők. A műtéttel lehetséges egyes súlyosabb betegségek megakadályozása is, amelyeket a pajzsmirigy rendellenes működése válthat ki.
Szintén előny, hogy a pajzsmirigy műtétet alacsony szövődményarány jellemzi. Ezzel együtt – bármely más műtéthez hasonlóan – fennállhat annak kockázata, hogy a beteg nem megfelelően reagál az altatószerre. Kockázat lehet továbbá a fertőzés, a vérzés, a gyengébb hang, illetve a pajzsmirigy-alulműködés.
A mellékpajzsmirigy véletlen eltávolítása vagy károsítása miatt kalcium hiány alakulhat ki.
Hogyan érdemes készülni a pajzsmirigy műtétre?
Mivel a pajzsmirigyműködés megfelelő szabályozása kulcsfontosságú tényező a sikeres beavatkozáshoz, ennek megfelelően célszerű endokrinológusunkkal konzultálni. Endokrinológus szakorvosunk segít beállítani az ideális pajzsmirigyszintet.
A páciens a pajzsmirigy műtét előtti napon, éjfél után nem ehet és ihat semmit.
Mire lehet számítani a beavatkozást követően?
A pajzsmirigy műtétet követő napon eltávolításra kerül az úgynevezett drain a nyakból, valamint új vérteszt is készül a kalciumszint ellenőrzése végett.
A műtéti területet fokozottan védeni kell a fertőzésektől. A beavatkozás után 2-3 nappal a seb zuhanyoztatható. A nyaki vérbőséget azaz erős préselést, lehajolást, valamint nehéz tárgy emelését kerülni kell.
A teljes felépülés 3-4 hetet vesz igénybe.
A műtétet követően valószínű, hogy napi pajzsmirigyhormon pótlásra lesz szükség. A gyógyszeres kezelés kiváltja a pajzsmirigy természetes működését, így nem okoz majd gondot a mirigy hiánya. A hormonszint egyensúlyba hozásához további vérvizsgálat is indokolt lehet.
A pajzsmirigy műtét utáni kontrollvizsgálatok fontossága
A pajzsmirigy műtét utáni időszakban erősen ajánlott részt venni a rendszeres ellenőrzéseken. A kontrollvizsgálatokon vizsgálják az anyagcsere megfelelő működését, valamint ellenőrzik a gyógyszeradagolást.
Q&A
Milyen élettani hatásai vannak a pajzsmirigy teljes eltávolításának?
A teljes pajzsmirigy eltávolítás után mindenképp pajzsmirigyhormon, valamint egyes esetekben kalcium pótlás szükséges.
Milyen hosszú a gyógyulási idő a pajzsmirigy eltávolító műtét után?
A teljes felgyógyulás általában 3-4 hetet vesz igénybe. A műtét utáni 1-2 hétben kerülni kell az intenzívebb fizikai tevékenységeket.
A pajzsmirigy daganat műtét nagy heget hagy?
A műtéti heg teljes gyógyulása akár 1 évig is eltarthat az idegek regenerálódása miatt. Amennyiben a heg nem gyógyul szépen, vastag heg alakul ki.
Visszanőhet a pajzsmirigy a műtét után?
Bár bizonyos esetekben a pajzsmirigy képes nőni, de nem tekinthető regenerálódó szervnek.
Melyek lehetnek a pajzsmirigy műtét kockázatai?
A pajzsmirigy műtétet alacsony szövődményarány jellemzi. Előfordulhat azonban, hogy a beteg nem reagál jól az altatásra, fertőzés, vérzés alakul ki, illetve gyengévé válik a hang. Ha a műtét során a mellékpajzsmirigy megsérül, akkor pajzsmirigy-alulműködés alakul ki.
Bejelentkezés
Az alábbi elérhetőségek egyikén tudja velünk felvenni a kapcsolatot.