Dietetikus szakemberünk
Barcza Zsuzsanna
dietetikus
Rendelési idő:
előjegyzés szerint
Szakterülete:
túlsúly
táplálkozási anomáliák
táplálék allergia
táplálék intolerancia
inzulinrezisztencia
egyéni étrendek összeállítása (tanácsadás)
Mi a dietetika?
A dietetika szó a görög eredetű „diaita” kifejezésből származik, amely eredetileg „életmódot” jelentett, beleértve az étkezési és életvezetési szokásokat. A modern dietetika azonban a táplálkozás tudományára és a táplálkozási szokások szakértői irányítására fókuszál. A dietetikus szakemberek célja, hogy segítsenek az embereknek abban, hogy olyan étrendet alakítsanak ki, amely nemcsak kielégíti a napi tápanyagigényt, hanem támogatja az általános egészséget, javítja az életminőséget, és bizonyos betegségek megelőzésére vagy kezelésére is alkalmas.
A dietetika tehát túlmutat az egyszerű táplálkozáson: magába foglalja az egyén egészségi állapotának, életmódjának és céljainak figyelembevételét is. Ez a tudományág folyamatosan fejlődik, ahogy újabb kutatások és ismeretek tárják fel, hogyan hat az ételek összetétele, az étkezési szokások és a tápanyagok felszívódása az emberi szervezetre.
Ezért a dietetikai tanácsadás nemcsak az egészséges táplálkozás kialakítását jelenti, hanem azt is, hogy az étrend hogyan befolyásolja az egyén fizikai, mentális és akár érzelmi jóllétét. Nem csupán azok számára fontos, akik fogyni szeretnének, vagy akiknél már kialakult bármely kóros állapot, hanem mindenki számára, aki szeretné optimalizálni egészségét és megelőzni a betegségeket.
Kiknek ajánlott a dietetikus tanácsadás?
A dietetikus felkeresése minden olyan személy számára ajánlott, aki szeretne javítani táplálkozási szokásain, optimalizálni egészségét vagy specifikus táplálkozási problémákat kezelni. Különösen ajánlott azok számára, akik:
- Fogyni vagy hízni szeretnének egészséges módon.
- Krónikus betegségekkel küzdenek, mint például cukorbetegség, szívbetegségek, magas vérnyomás vagy emésztési problémák.
- Élelmiszer-allergiával vagy intoleranciával élnek, például glutén- vagy laktózérzékenységgel.
- Sportolók, akik szeretnék javítani teljesítményüket megfelelő táplálkozás segítségével.
- Várandós nők vagy szoptató anyák, akik speciális táplálkozási tanácsokra szorulnak.
Gyermekek és idősek, akiknek speciális étrendi igényeik vannak az életkoruk vagy egészségi állapotuk miatt.
Milyen betegségek gyógyításában lehet segítségre a dietetikai tanácsadás?
A dietetika fontos szerepet játszik mind az egészséges emberek, mind a betegséggel élők életében, de különösen akkor, ha már kialakult betegségek kezelésére van szükség. A dietetikai tanácsadás során a dietetikusok olyan személyre szabott táplálkozási tervet állítanak össze, amely segíti a betegségek kezelése mellett az életminőség javítását. A tanácsadás tehát kiemelten fontos a problémákkal élők esetében, akiknek speciális étrendi igényeik vannak.
- Cukorbetegség esetén a diétás étrend kialakításában és a vércukorszint szabályozásában nagy segítséget nyújt a dietetikus.
- Elhízás vagy magas vérnyomás esetén az egyénre szabott táplálkozási terv segíthet a testsúly, a bmi és a testzsír csökkentésében, valamint a vérnyomás normalizálásában.
- Élelmiszer-allergiák és intoleranciák esetén a dietetikus segít a problémát okozó ételek kizárásában és azok megfelelő helyettesítésében, ami biztosítja a szükséges tápanyagokat.
- Magas koleszterinszint esetén a dietetikai tanácsadás segíthet a vér koleszterinszintjének csökkentésében.
- Irritábilis bél szindróma (IBS) fennállásakor a megfelelő étrendi változtatások jelentősen enyhíthetik a tüneteket.
- Csontritkulásnál a megfelelő étrend javíthatja a csontok egészségét.
- Veseproblémák esetén a dietetikai tanácsok segítenek a megfelelő fehérje- és elektrolitbevitel biztosításában.
- Reflux vagy gyomorfekély esetén a táplálkozási szokások megváltoztatása segíthet a tünetek enyhítésében.
Mire számíthat az első tanácsadás során?
Az első konzultáció során a páciens átfogó táplálkozási elemzésre számíthat.
A dietetikai szakrendelésünkön részletes táplálkozási anamnézis felvétele és a laboreredmények kiértékelése történik. Ennek során a dietetikus a páciens vizsgálati eredményeit, egészségi állapotát és életmódbeli szokásait is figyelembe veszi a megfelelő személyre szabott táplálkozási terv összeállításában. Ez különösen fontos kóros állapot vagy valamely betegség esetén, ahol a szakorvosi háttérrel együttműködve javasolják az optimális étrendet.
Az első konzultációt követően a dietetikus táplálkozási napló vezetését ajánlhatja, amely segít nyomon követni a változásokat, valamint a diétás tanácsadás során személyre szabott mintaétrendet is biztosíthat. Különösen hasznos lehet mindez terhességi cukorbetegség esetén, vagy ha valaki a szoptatás alatt kíván speciális étrendet követni.
Egyes diéták, például a gluténmentes vagy laktózmentes étrend, szintén a dietetikus által összeállított táplálkozási tervet követve, könnyebben integrálhatók a mindennapi életbe. Az étrendek kialakításában a dietetikus úgy nyújt segítséget, hogy a szakmai irányelvek mellett figyelembe veszi a páciens életmódbeli sajátosságait is, hogy a változtatások hosszú távon fenntarthatóak legyenek.
A dietetikai tanácsadás során az étrendi és életmódbeli változtatások, a szakorvos által javasolt terápia és az alkalmazott táplálkozástudomány integrálása az egyén étrendjébe segít az egészség helyreállításában és megőrzésében, különös tekintettel a betegségekre és a speciális táplálkozási igényekre.
A konzultáció általában a következő lépéseket tartalmazza
- Anamnézis felvétele: A dietetikus részletesen megismeri a páciens egészségügyi állapotát, kórtörténetét, étkezési szokásait és életmódját.
- Testösszetétel vizsgálat: A testzsír- és izomtömeg arányának felmérése segít meghatározni a megfelelő étrendet.
- Célok meghatározása: A pácienssel közösen kitűzött célok megbeszélése, legyen szó fogyásról, súlygyarapodásról, sportteljesítmény javításáról vagy egy betegség kezeléséről, életmódváltásról.
- Személyre szabott étrend kialakítása: A dietetikus személyre szabott étrendet alakít ki, tanácsokkal látja el a pácienst, különös tekintettel az életmód, az étkezési preferenciák és az egészségi állapot figyelembevételével.
További nyomon követés: A dietetikai kezelés gyakran hosszú távú folyamat, így a páciens visszajelzései alapján az étrend folyamatosan finomítható
Bejelentkezés
Az alábbi elérhetőségek egyikén tudja velünk felvenni a kapcsolatot.